piątek, 27 marca 2015

Kondolencje – komu i jak składać?

Kondolencje to uroczyste słowa wyrażające współczucie i żal z powodu śmierci bliskiej. Śmierć bliskiej osoby jest niezwykle ciężkim momentem w życiu rodziny, ale także znajomych. Dlatego też składanie kondolencji najbliższym zmarłego jest bardzo delikatną sprawą. W dużym stopniu zależy od więzi, jaka nas z nimi łączyła. Oczywiście liczy się styl, w jaki przekażemy najbliższej rodzinie kondolencje po pogrzebie w Bydgoszczy, Białymstoku czy Olsztynie.


Rzecz jasna, nie jest błędem składanie kondolencji także dalszej rodzinie zmarłego. Nie jest przecież powiedziane, że dalsza rodzina cierpi mniej lub bardziej po utracie krewnego, niż jego najbliżsi. Warto odpowiednio ocenić sytuację, jeśli na pogrzebie panuje zamieszanie, bądź uczestniczy w nim bardzo dużo osób, być może nie warto zajmować czasu pogrążonym w smutku. Tym samym złożyć kondolencje będą mieli okazję inni członkowie uroczystości.


Kondolencje należy  składać w sposób zwięzły, pamiętając, że osoby będące w głębokiej rozpaczy mogą nie być w stanie udźwignąć dłuższej wymiany zdań. Powinniśmy unikać sformułowań, które mogą wywołać nagły przypływ silnych emocji, ponieważ czas na wspomnienia o bliskiej osobie jeszcze przyjdzie. Z tego tez względu, wiele rodzin w obliczu śmierci bliskich im osób decyduje się na umieszczenie na nekrologu informacji, aby wyrazy współczucia nie były składane.

 Przykładowe formy zwrotów:

- „szczere wyrazy współczucia”/ „wyrazy współczucia”

- „bardzo mi przykro”

- „moje kondolencje”, „moje najszczersze kondolencje”, „proszę przyjąć moje kondolencje”


Dozwolonym zwrotem, w przypadku osób dobrze znających się z rodziną zmarłego jest zwrot „trzymaj się/ trzymaj się mocno”. Oczywiście takie sformułowanie będzie nie na miejscu, jeżeli kondolencje składamy osobie sędziwej lub po prostu sporo starszej od nas.


Jak najbardziej, powyższym zwrotom może towarzyszyć uścisk dłoni. W momencie, gdy składamy kondolencje osobie bliskiej, możemy ją po prostu przytulić. Wszystko zależy od relacji, jakie łączą nas z rodziną zmarłego. Podając rękę lub przytulając możemy pominąć kondolencje słowne  i na pewno nie zostanie to potraktowane, jako nietakt.


Jeśli z przyczyn od nas niezależnych nie ma możliwości złożyć kondolencji po pogrzebie, przyjmuje się, że maksymalnie do miesiąca czasu można wysłać list lub kartę z kondolencjami. Praktykuje się również składanie kondolencji telefonicznie. W krajach anglosaskich powszechnym zwyczajem jest wysyłanie kwiatów rodzinie zmarłego oraz kart z kondolencjami.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz