czwartek, 27 marca 2014

stypa w Warszawie, ceny, miejsca, możliwości

W mieście stołecznym stypy stają się popularną formą uczczenia zmarłej osoby oraz dają możliwość połaczenia się w bólu rodzinie i przyjaciołom zmarłej osoby. Do tej pory stypy były najczęściej organizowane w domach jednak od kilku lat tego typu spotkania organizowane są w Warszawskich restauracjach, hotelach czy domach przyjęć. Stypy w Warszawie poza domem organizowane są głównie z powodu finansowego oraz porostu z wygody.

Ceny za wynajęcie sali na okoliczność stypy w Warszwie wahają się od pięćdziesięciu  do trzydziestu złotych za osobę. W restauracji u Bartosza - w zależności od liczby gości - ceny zaczynają się od 50 złotych. W hotelach do wyboru są dwa zestawy obiadowe: tańszy za 50 złotych i droższy za 70 złotych. W restauracji Kresowa zapłacimy stałą cenę 70 złotych od osoby.

Muzyka poważna, staropolskie jedzenie i kameralny nastrój - tak najkrócej można streścić ducha oferty warszawskich lokali gastronomicznych jeśli chodzi o stypy. Lokale usytuowane przy cmentarzach można powiedzieć że organizują stypy taśmowo, duże sale dzielone są na mniejsze tylko po to aby zorganizować większą liczbę styp w jednym czasie. 

Zapewniamy naszym klientom kameralną atmosferę - mówi Przemysław Jaźwiecki, współwłaściciel lokalu w Warszawie. Każdą stypę traktujemy jako imprezę zamkniętą, na której czas funkcjonuje tylko ta jedna, wynajęta na tę okoliczność sala. Nie ma możliwości, aby w tym samym momencie w naszym lokalu odbywały się dwie tego typu imprezy.
Kameralny, zamknięty charakter jest normą jeśli chodzi o usługi szczecińskich lokali gastronomicznych organizujących stypy.

Zazwyczaj takie przyjęcie trwa u nas trzy godziny, ale nie stoimy z zegarkiem, nie odmierzamy tego czasu co do minuty - mówi Justyna Kowalewska z restauracji u Bartosza, a więc położonej w pobliżu Cmentarza Północnego. - Z kameralnym klimatem naszego lokalu współgrają dźwięki spokojnej, gitarowej muzyki. Mamy też kominek.

W menu przygotowywanym przez lokale gastronomiczne na okoliczność stypy dominuje kuchnia staropolska. Bez udziwnień. Rosół, zupa pomidorowa, kotlet schabowy. Do tego kawa i ciasto.

Stypy organizowane są z reguły na kilkadziesiąt osób. Bardzo kameralnie wygląda to w przypadku restauracji Kresowa, gdzie zazwyczaj liczba gości to około 20 osób.


piątek, 28 lutego 2014

Stypa pomaga przetrwać ból po zmarłym

Stypa to spotkanie popogrzebowe, które ma na celu zintegrowanie rodziny i przyjaciół w smutku po bliskiej osobie. Stypa inaczej nazywana konsolacją jest bardzo popularną formą uczczenia zmarłej osoby na zachodzie Europy i w USA. 

Do polski moda organizowania styp jest również praktykowana ale nie na taką skalę jak na zachodzie. W krajach takich jak USA po każdym pogrzebie uczestnicy spotykają się w domach lub restauracjach gdzie wspólnie biesiadują i rozpamiętują dokonania zmarłej osoby.  Mimo wszystko spotkania tego typu nie są kojarzone jedynie ze smutkiem. Często zdarza się tak że osoby uczestniczące w stypie wspominają najzabawniejsze momenty jakie łączyły ich ze zmarłą osobą ocieplając atmosferę spotkania. Zwykle na spotkaniach można zaobserwować zarówno łzy jak i śmiech. Ludzie oprócz obfitych posiłków wysoko kalorycznych spożywają alkohol niskoprocentowy w celu uśmierzenia bólu jaki towarzyszy po zmarłym. Stypa nie tylko uczczenie zmarłej osoby, stypa to również ulga dla najbliższej rodziny. Dzięki biesiadowaniu z innymi wszyscy z najbliższą rodziną łączą się w bólu pocieszają rodzinę służą pomocą co sprawia że ci którzy stracili bliską osobę nie są osamotnieni. Mało tego miła atmosfera, miłe słowa o zmarłym dają pewności siebie rodzinie bo słyszą o tym że człowiek który odszedł nie był wyłącznie dla nich kimś ważnym.

Z badań psychologów wynika ,że stypa lub inaczej konsolacja jest czymś w rodzaju terapii, która pozwala uniknąć myśli samobójczych oraz depresji. Stypy również wiążą rodziny, ponieważ wszyscy zaczynają łączyć się w bólu i zauważają potrzeby najbliższych.


W Polsce stypy często organizowane są w domach, jednak ta sytuacja się zmienia. Coraz częściej konsolacje organizowane są w  hotelach i restauracjach gdzie finansowo może wychodzi tego typu spotkanie nieco więcej ale jeżeli chodzi o wygodę to jest to niewspółmierne. Najczęściej organizowane w restauracjach są stypy w Warszawie oraz Krakowie lub Katowicach w mniejszych miejscowościach organizowane są w domach.  



czwartek, 27 lutego 2014

Czym się różni Konsolacja od Stypy ?

Konsolacja, stypa oznaczają to przyjęcie, spotkanie popogrzebowe mające na celu uczczenie zmarłego poprzez wspominanie zmarłego oraz pocieszanie najbliższej rodziny.

Popogrzebowy posiłek posiada uzasadnienia natury materialnej, praktycznej oraz duchowej, symbolicznej. Przede wszystkim przeznaczony jest dla osób uczestniczących w pogrzebie, niejednokrotnie przybyłych z daleka. Wiąże się zatem z gościnnością, może być wyrazem wdzięczności za obecność i cześć oddaną zmarłemu, a także okazane współczucie. Stypy urządza się w domu najbliższej rodziny zmarłego, ale najczęściej w lokalach gastronomicznych lub specjalnie na tę okazję wynajmowanych salach. Drugi, duchowy wymiar stypy, wynika z bogactwa dawnych tradycji i przekonań na temat śmierci.
Śmierć bliskiej osoby przynosi ból i cierpienie. Przychodzi smutek, tęsknota, trudno pogodzić się z utratą. Niekiedy śmierć bywa zaskoczeniem, burzy nagle spokój codziennego życia, wzbudza sprzeciw, jest trudna do zaakceptowania. Okres żałoby powinien jednak przynieść stopniowe pogodzenie się ze śmiercią. Z czasem następuje pocieszenie, czyli konsolacja. Form pocieszenia może być wiele, ale najczęściej pomocne jest wzajemne wsparcie wspólnoty opłakującej zmarłego. Nie bez przyczyny mianem konsolacji nazywa się często stypę, czyli rodzinne spotkanie po pogrzebie na wspólnym poczęstunku. Zwyczaj ten rozpowszechniony jest w wielu krajach od setek, a nawet tysięcy lat. Uczty wystawiane po pogrzebie znano bowiem już w starożytności, wśród większości ówczesnych ludów.
Spotkanie na stypie podkreśla związek żywych z umarłym, przypomina akt komunii. W wielu kręgach zostawia się jedno wolne nakrycie, które przeznaczone jest dla zmarłego. Od najdawniejszych czasów wierzono, że śmierć ma wymiar cielesny, ale dusza pozostaje przez pewien czas wśród żywych, pociesza ich, umacnia w bólu. Stypa przynosi wówczas ukojenie, wiarę w obecność zmarłego i jego opiekę nad żywymi. W niejednej kulturze stypa jest ucztą radosną. Słowianie wierzyli, że po pogrzebie należy się cieszyć, ponieważ zmarli wszystko widzą i słyszą, a nawet są obecni na biesiadzie. Podobne przekonanie panowało (a czasem panuje nadal) w Irlandii i Alpach, gdzie zalecano organizowanie przy zmarłym zabaw i tańców. W wielu kręgach takie biesiadne zwyczaje były sposobem oddania czci zmarłemu. Podobne znaczenie posiadają toasty wznoszone na cześć umarłego, traktowane wręcz jako dobre uczynki. Alkohol, zwłaszcza wódka, osłabia żałobny nastrój stypy w Warszawie, jest rodzajem pożegnania ze zmarłym, dlatego według wierzeń, nie może go zabraknąć na uczcie pogrzebowej.
Posiłek przeznaczony był zatem nie tylko dla żyjących, ale także dla zmarłego. Starożytni często pozostawiali w grobach jedzenie i picie. Wierzono bowiem, że duszę czeka długa podróż. Najczęściej miała to być droga przez rzekę, z przewoźnikiem, lub przez most. Przejście zmarłego do innego świata przez wodę jest przekonaniem wspólnym dla dawnych ludów Europy, Ameryki, a nawet Azji, co wynika z wierzeń, że Ziemia oblana jest zewsząd wodą (oceanem, morzem lub rzekami). Kult dusz objawiał się nie tylko w specjalnych modlitwach, składaniu ofiar, ale przede wszystkim podczas uczt. Słowianie odprawiali stypę nie tylko bezpośrednio po dokonanym pochówku, ale także w 40 dni lub nawet rok po śmierci. Bywało też tak, że gdy komuś przyśnił się zmarły, wystawiano ku jego pamięci stypę przygodną. Znano także tzw. tryznę, czyli uroczystość, która łączyła spożywanie posiłków z igrzyskami na cześć zmarłego (urządzano gonitwy, zapasy, wesołe zabawy). W XVI wieku pojawia się słowo stypa zamiast dotychczasowej strawy. Ówczesne kroniki podają, że stypę urządzano po pogrzebie oraz w rocznicę śmierci. Zwyczaje związane z tą ucztą były różne w różnych rejonach Polski. Kaszubi mawiali Na te smutki napijmy się wódki, natomiast mieszkańcy Mazowsza po pogrzebie gromadzili się w karczmie, gdzie pito wódkę z miodem i jedzono różne potrawy, głównie mięsiwa i kaszę. Kobiety przywdziewały skromniejsze ubiory, ale ucztowały wraz z mężczyznami. Następnego dnia gromadzono się ponownie, aby pocieszać najbliższą rodzinę zmarłego.
W wielu regionach stypa nosi także nazwę bożego obiadu. Nie zawsze była huczna i obfita, często zależała od zamożności rodziny. W niektórych miejscach po pogrzebie lub po uczcie rozdawano gościom i ubogim jedzenie i napitki w zamian za ich modlitwę za zmarłego. Na Śląsku, w przypadku osób zmarłych w młodym wieku, wyprawiano przyjęcie zwane niebieskim weselem. Dom ozdabiano wówczas zielonymi gałązkami, czasem nawet odbywały się tańce. Podobny zwyczaj kultywowano w okolicach Radomia, gdzie tańczono tzw. tańce żałobne. Często na stypach śpiewano pieśni – najczęściej na cześć zmarłego, ku jego chwale, ale także pieśni religijne, o śmierci i przemijaniu. Wiele uczt połączonych bywało z nabożeństwami w intencji zmarłego, odmawiano m.in. litanię za zmarłych. W Chełmskiem, przy pierwszym kieliszku wódki, odlewano dla zmarłych kilka kropel trunku na ziemię. Na Białorusi stypa kończyła okres lamentacji, była przejściem od okresu żałoby do codzienności. Zwyczaje związane z konsolacją były różne, ale łączył je cel. Odprawiano je ku czci zmarłego, wspominano jego życie i zalety, jednoczono się w żałobie, ale i poszukiwano wzajemnej pociechy. Dla wszystkich kręgów kulturowych wiara w duchową obecność zmarłego wśród żywych jest wspólna. Stypa powinna mieć charakter wspominkowy, zdominowany przez poczucie wdzięczności za życie osoby, którą się żegna.
Współczesne przeżywanie stypy wciąż ma wiele wspólnego z dawnymi zwyczajami. Nawet wśród społeczeństw laickich jej celem jest pomniejszenie rozpaczy po śmierci bliskiej osoby. W rodzinnym gronie łatwiej odnaleźć pocieszenie. Bliscy jednoczą się w obliczu śmierci, wzmacniają się między nimi więzy, rodzi się poczucie wspólnoty i wzajemnego zrozumienia. Symboliczne znaczenie stypy pozostaje zatem niezmienione – wspólny posiłek łączy ze zmarłym, ale także umacnia relacje między żyjącymi.

środa, 26 lutego 2014

Jak zorganizować stypę?

Przygotowując stypę lub Konsolację, stajemy przed wyborem, czy oby na pewno warto ją organizować w domu?. Opinie na ten temat są podzielone – dla jednych konsolacja powinna być organizowana w zaciszu domowego ogniska dla innych powinna być zorganizowana w restauracji, hotelu bądź salach przyjęć 
Stypa wywodzi się ze słowiańskich obyczajów pogrzebowych. Sam wyraz stypa pochodzi się od łacińskiego słowa stipi oznaczającego składkową ofiarę i w XVI wieku zastąpił słowiańską nazwę obrzędu, czyli strawę. Stypą bądź strawą nazywano wówczas pożegnalną ucztę organizowaną po śmierci bliskiej osoby, a także znanej postaci, wodza, czy wojownika.
Słowiańskie stypy przebiegały zazwyczaj według podobnego scenariusza – po pogrzebie najbliższa rodzina zmarłego zapraszała uczestników pochówku do swojego domu lub do gospody na poczęstunek. Podawane podczas uczty potrawy zależały od majętności rodziny oraz zwyczajów lokalnych. Słowiańskie strawy były też czasami poprzedzane urządzanymi na cześć zmarłego gonitwami, tańcami i igrzyskami. Godny pogrzeb oraz suta stypa zabezpieczały rodzinę przed powrotem zmarłego.
Opinia znajomych – jeżeli nie odczuwamy potrzeby przygotowywania stypy nie ulegajmy tylko dlatego, by uchronić się przed zdziwieniem, czy niepochlebnymi reakcjami krewnych albo znajomych. W tej kwestii decydujący głos ma zawsze najbliższa rodzina zmarłego, a nie osoby postronne.
Tradycja – jeśli z kolei już od wczesnego dzieciństwa uczestniczyliśmy w tego typu spotkaniach, w momencie, gdy sami musimy zatroszczyć się o organizację pogrzebu i związanych z nim uroczystości, stypa może być dla nas naturalnym elementem przygotowań. Jeżeli jednak pamiętane przez nas przyjęcia poświęcone pamięci zmarłego przeradzały się w biesiady i pijatyki, nie przygotowujmy niestosownej, hulaszczej stypy, tylko uczcijmy pamięć zmarłego w ścisłym gronie np. domowników.
Pociecha? – obecność bliskich, rozmowa z nimi oraz okazja do wspominania zmarłego podczas konsolacji, może stanowić źródło pocieszenia. Często jednak najbliższa rodzina zmarłej osoby wolałaby w zaciszu własnego domu rozpocząć żałobę i zapoczątkować proces gojenia ran. Podczas spotkania po pogrzebowego może się wzmagać pragnienie ucieczki od innych ludzi. Wtedy okazywane przez krewnych współczucie oraz kondolencje stają się wręcz przytłaczające. Dlatego – jeśli zdecydujemy się na konsolację – pamiętajmy, by nie przeciągać ponad miarę tej uroczystości.
Uprzejmość – konsolacja ma również zastosowanie czysto praktyczne, szczególnie jeżeli na pogrzeb przyjeżdża liczna rodzina z daleka. Zaproszenie na stypę odbierane jest wówczas jako przejaw elementarnej gościnności. Spotkanie po ceremonii pogrzebowej to ponadto sposób podziękowania bliskim za przybycie oraz zapewnienie im możliwości odpoczęcia i posilenia się przed drogą powrotną.
Rodzina – po śmierci bliskiej osoby odczuwamy wielką samotność i pustkę. Potrzebujemy wsparcia, a także potwierdzenia tego, że zmarły był kimś kochanym nie tylko przez nas, ale i przez wielu przeżywających jego odejście ludzi. Dlatego o śmierci powiadamiamy całą rodzinę. Nieprzypadkowo mówi się, że krewni poznają się na ślubach i pogrzebach.Konsolacja bywa jedyną możliwością spotkania się w szerokim gronie. Stypa staje się więc nie tylko czasem uczczenia pamięci zmarłego, ale i momentem zacieśniania więzi rodzinnych.
Kłótnie rodzinne – w momencie gdy rodzina nie utrzymuje ze sobą bliskiego kontaktu, jest skłócona i widuje się wyłącznie na oficjalnych uroczystościach, warto poważnie zastanowić się na sensem przygotowywania stypy. Nie warto organizować spotkania na siłę ani zmuszać do natychmiastowego pogodzenia zwaśnionych stron. Jeśli spotkanie po pogrzebie miałoby przebiegać w atmosferze gniewu, wzajemnych animozji i pretensji lepiej je pominąć.
Alkohol – czy podczas konsolacji stawiać alkohol na stół? I znów jest to wyłącznie nasza decyzja. Napoje wysokoprocentowe mogą być dobrym pomysłem, szczególnie gdy pogrzeb odbywa się zimą, a alkohol na stypie służy szybkiemu rozgrzaniu zmarzniętych gości. Natomiast w przypadku, gdy istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że z pojawieniem się na stole napojów wysokoprocentowych  konsolacja zamieni się w libację, lepiej zrezygnować z podawania alkoholu.
Finanse – pogrzeb i konsolacja, bywają bardzo kosztowne. Przed podjęciem ostatecznej decyzji w sprawie organizacji stypy, przeliczmy nasze środki. Wprawdzie w polskiej mentalności głęboko zakorzenione jest stwierdzenie zastaw się, a postaw się, lecz nie trzeba się zadłużać organizując konsolację! Nie ma obowiązku zapraszania wszystkich obecnych podczas pogrzebu na stypę, a tym bardziej nie istnieje konieczność podejmowania gości w ekskluzywnej restauracji. Czasem lepiej zorganizować niewielkie przyjęcie wyłącznie dla najbliższej rodziny w domu.
Miejsce – najczęściej stypa odbywa się w lokalu lub w domu. Spotkanie po pogrzebowe w restauracji jest z pewnością bardziej komfortowe – odbywa się na większej powierzchni, bez konieczności troszczenia się o gotowanie, czy późniejsze sprzątanie. Niestety, jest to oczywiście opcja znacznie kosztowniejsza niż podjęcie gości w domu. Decyzję o miejscu warto podjąć w oparciu o liczbę zaproszonych osób, nasze warunki finansowe i mieszkaniowe.
Ilość osób – w momencie, gdy zdecydujemy się na przyjęcie po pogrzebowe, należy zastanowić się, kogo zaprosić na stypę. Niewątpliwie pierwszeństwo na liście gości ma najbliższa rodzina oraz krewni, którzy przyjechali z daleka, np. z innych miast.
Tradycja organizacji styp po śmierci bliskich osób przetrwała do naszych czasów. Obecnie przyjęcie po pogrzebowe jest jednak opcjonalne, a decyzja o jego zorganizowaniu bądź pominięciu jest zawsze uzależniona od konkretnej sytuacji. Nie warto jednak zmuszać się do przygotowywania stypy wbrew swoim kiepskim przeczuciom. Jeżeli wahamy się, czy i w jakiej formie zorganizować konsolację, przed podjęciem decyzji rozważmy kilka czynników:

Stypy i konsolacje czy organizacja tego typu spotkań się opłaca


Konsolacje to przyjęcie które będą organizowane w restauracjach coraz częściej a ich popularność w Polsce będzie coraz większe. Warto zastanowić się nad odpowiednią ofertę właśnie pod kątem styp i konsolacji a także znaleźć źródło dobrej reklamy. Dobrym źródłem jest Internet a dokładniej serwis StypyiKonsolacje.pl który prezentuje obiektu z całej polski które w swojej ofercie posiadają możliwość organizowania tego typu spotkań.  Prostota serwisu oraz możliwość umieszczenia sporej ilości informacji na temat obiektu pozwala efektywnie promować lokal w sieci.

Managerowie lokali powinni postawić na organizację styp w swoich obiektach?  Stypy najczęściej organizowane są w dni powszednie w godzinach południowych, kiedy to w obiektach  nie ma obłożenia. Koszty organizowania tego typu spotkań również nie są duże gdyż potrawy podawane podczas styp nie musza być zbyt wyszukane ze względu na gości którzy są w różnym wieku. W przypadku hoteli dodatkowo zauważa się, że podczas organizacji stypy zwiększa się obłożenie pokoi hotelowych.

Większość  Hoteli, restauracji oraz domów bankietowych bazuje na organizacji przyjęć weselnych. Oczywiście w okresie wiosennym organizowane są również komunie ale również zdarzają się przyjęcia okolicznościowe typu imieniny, urodziny czy rocznice.
W dzisiejszych czasach gdzie konkurencja nie śpi a  klient jest coraz bardziej wymagający konieczne jest szukanie alternatywnych źródeł przychodu które będą generowane poprzez wynajęcie sali lub rozwinięcie usług cateringu. Jest jednak Grupa przyjęć słabo zagospodarowana przez obiekty gastronomiczne w Polsce są nimi Stypy lub inaczej konsolacje nazywane również spotkaniami pożegnalnymi. W krajach zachodnich organizowanie styp w lokalach gastronomicznych jest bardzo popularne i często spotykane. Za organizacją stypy w hotelu lub Restauracji przemawia kilka argumentów. Jednym z nich jest fakt, że w tych trudnych czasach naszemu klientowi ciężko jest zorganizować tego typu spotkanie w domu gdzie musi ugościć kilkudziesięcioosobową grupę osób. Nie tylko argumenty związane z pomieszczeniem gości przemawiają za organizacją stypy w lokalu, trzeba wziąć pod uwagę fakt wygody i komfortu dla samego organizatora. W przypadku zorganizowania konsolacji w hotelu, restauracji lub Sali bankietowej nasz klient nie musi martwić się o przygotowanie wcześniej poczęstunku (zazwyczaj jest to obiad składający się z dwóch dań i deser) dużym plusem jest również fakt że klienta nie interesują sprawy organizacyjne którymi zajmuje się profesjonalna obsługa lokalu. Cenowo tego typu spotkanie dla organizujące nie musi być również dużym obciążeniem. Średnio cena stypy w lokalu w Polsce waha się od 30 zł w górę.

źródło: www.StypyiKonsolacje.pl